fb Czy pisarz musi mieć powód do pisania książki? - SegeWorld | Kamil "Sege" Sobik

Strona wykorzystuje ciasteczka by świadczyć usługi na najwyższym poziomie Polityka prywatności

Rozumiem
image

Czy pisarz musi mieć powód do pisania książki?

6 czerwca 2024
Pobierz w formacie PDF

Czasami zastanawiam się nad tym, dlaczego piszę. Jedna z odpowiedzi jest taka, że jest to moja pasja i coś co sprawia, że żyję. Koniec… można zakończyć ten artykuł. Tak pewnie powiedziałby każdy pisarz. Utarło się, że każdy pisarz, którego książki są w Empiku, musi pisać z powodu pasji.

Czy rzeczywiście tak jest? Sprawdźmy to.

Po co powód do pisania?

No właśnie. Dlaczego nam pisarzom potrzebny jest jakikolwiek powód, żeby pisać? Skoro piszę, to już samo to, jest powodem, dla którego piszę. Masło maślane mi z tego wyszło, ale wciąż się spotykam z opinią, że tworzy się literaturę dla pasji  dlatego, że chce się podzielić swoją twórczością z czytelnikami. Czy tak jest? Nim przejdę do odpowiedzi, spróbuję wyjaśnić, po co jest potrzebny powód do pisania.

Powód to jest coś, co napędza nas pisarzy do tworzenia nowych opowiadań, powieści, historii czy spisywania jakiejkolwiek przygody na papier. To jest motywator, z którego zaczynamy tworzyć daną historię i spisywać ją na kartki. Skoro to już sobie wyjaśniliśmy, to dlaczego tworzymy książki?

Dla pieniędzy?

Niech pierwszy pisarz, który nie chciałby, żeby jego książki sprzedawały się w bestsellerowym nakładzie, rzuci we mnie kamieniem. Jak spadnie na mnie jeden malutki kamyczek, to i tak dużo. Każdy z nas pragnął pisać powieści, tak jak nasi poczytni odpowiednicy. Czy jest to coś złego w tym, że są pisarze, którzy chcą pisać książki dla pieniędzy? Nie, jeśli piszą powieści, które podobają się innym, to nie mam z tym problemu, wręcz jeszcze bardziej to podziwiam.

Nie rozumiem dlaczego, realizacja pasji przyjednoczesnym czerpaniu z jej korzyści materialnych (zarobków), nadal jest problematyczne w XXI wieku? Każdy artysta musi mieć pieniądze do życia. Nie tylko do przetrwania, ale po prostu do życia.

Piszę książki, bo chcę przekazać coś tajemniczego?

Taką motywację miał między innymi George Orwell, autor znanego na całym świecie „Folwarku Zwierzęcego” czy „Roku 1984”. Pisał, ponieważ tkwiła w jego głowie inspiracja, którą chciał się podzielić z całym światem. Oczywiście tych powodów, dla których pisał było znacznie więcej. Jeśli chcecie je poznać, to zapraszam do jego eseju o nazwie „Dlaczego piszę”. Widzimy tutaj, że mamy do czynienia z głęboką motywacją, chce nam pokazać coś, co siedzi w nim gdzieś głęboko.

 

Dalsza część artykułu o motywacjach do pisania powieści poniżej

Jeżeli treść artykułu Ci się spodobała i chciałbyś wpłynąć na rozwój świata literackiego, to serdecznie zachęcam Cię do sprawdzenia mojego Patronite. Kliknij w poniższe logo.

 

Albo postaw mi kawę, będę serdecznie za nią wdzięczny:

A czy mogę pisać książki po prostu dla zabicia nudy?

I jeszcze żeby za to płacili? Osobiście ten powód najbardziej mi się spodobał. Piszemy książki dla zabicia nudy i jeszcze zgarniamy za to pieniądze. Oczywiście w moim przypadku samo pisanie i wydawanie jeszcze nie wchodzi w grę z prostej przyczyny. Niestety nie mam jeszcze tak rozbudowanej marki, żebym mógł tylko pisać i wydawać, i jakkolwiek się promować, ale prawda jest taka, że nawet jak już będę miał rozbudowaną markę, to jeszcze trzeba ją utrzymać. W tym tkwi największy problem, ale na ten problem zwrócę uwagę później (może wtedy, kiedy już będzie ona rozpoznawalna?) Co myślicie? (Śmiech).

Pisanie książek, żeby zabić nudę powoduje, że takie książki najbardziej trafiają w innych gusta. Dlaczego? Powstały bez żadnej presji, czy to ze strony wydawcy, czytelników, czy innych wpływowych osób. Napisano je, aby zabić czas.

Czy mogę pisać z jakiegokolwiek powodu?

Tak, oczywiście, że możesz pisać z jakiegokolwiek powodu. Możesz pisać, żeby mieć pieniądze na koncie, żeby się z kimś czymś podzielić, żeby rozwiązać czyiś problem, żeby dać motywacje ludziom, żeby zaspokoić swoje własne ego, żeby … i mogę tu bez końca wymieniać powody.

Jedno musisz zrozumieć.

Twój powód musi być twoim powodem!

Nie mamy, nie taty, nie partnerki, czy partnera, nie brata, siostry, wujka, ciotki, czy pasierba twojego pasierba. To musi być twój powód, który napędza cię do napisania książki, a zapewniam cię, że kiedyś Empik się o nią upomni. Jest to jednocześnie inspiracja, która napędza cię do tworzenia. Przypomnisz sobie o niej, kiedy cały świat literacki i pisarski będzie się walił. Kiedy twoje książki będą prowokować hejt za hejtem, kiedy nikt w ciebie nie będzie wierzył … nawet ty sam.

To musi być coś, co niczym najlepszy kumpel podejdzie i poda ci rękę, kiedy będzie ci się wydawało, że jesteś już na dnie. Taki powód miej do napisania książki.

Również go mam

Dodam, że towarzyszył mi zawsze przy tworzeniu książki, i towarzyszy przy pisaniu tego artykułu. Moim powodem, dla którego tworzę książki jest chęć zarabiania na nich. Nie zależy mi na ogromnych pieniądzach, nie chcę mieć fortuny, ale pewność, że pieniądze będą na różne ciężkie okazje. Dlatego też do chęci zarabiania muszę dodać spokój. Swój spokój w życiu definiuję następująco: pieniądze dla mojego ogniska rodzinnego będzie dostarczało pisanie kolejnych powieści i wasze zadowolenie, kiedy będziecie je czytać.

Niczego więcej nie potrzebuję i o nic więcej nie zabiegałem. Zarabiać pieniądze, żeby spokojnie żyć.

Nie zabrzmiało górnolotnie – prawda?

Być może, ale to właśnie ta motywacja napędza mnie, żeby wydać kolejną powieść, czyli „Bunt Charny”. Powieść, która będzie w gatunku fantasy, i która już mnie cieszy na myśl, że będzie dostępna dla was w moim sklepie (link do niego na dole artykułu) i w innych księgarniach. Wymagam tylko od siebie i piszę nawet wtedy, kiedy nie mam na to ochoty lub nie mam tej mitycznej weny (choć warto tutaj przypomnieć, że tak naprawdę nie ma czegoś takiego jak wena).

Podsumowanie

Pisarze piszą książki z różnych powodów, ale jedno na pewno łączy je wszystkie. Powód jest motorem napędowym do pisania powieści. Również i ja mam swój osobisty motywator do pisania kolejnych opowiadań, którym jest spokojne zarabianie pieniędzy. Tego sobie i wam życzę. Spokojnego zarabiania pieniędzy. Już za dużo mamy stresu we współczesnym świecie.

 

Sprawdź moje media społecznościowe:

https://www.facebook.com/KamilSobikPisarz

https://www.instagram.com/kamil_sobik_pisarz

 

Jeśli chcesz poznać inne moje opowiadania, czy powieści, fantastyka i nie tylko, to zapraszam do sklepu:

https://segeworld.pl/sklep/

Korekta i Beta czytelnictwo: Karolina Kwarcińska

0 0 votes
Article Rating

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x