fb Heroes: uniwersum fantasy czy science Fiction? [Aktualizacja] - SegeWorld

Strona wykorzystuje ciasteczka by świadczyć usługi na najwyższym poziomie Polityka prywatności

Rozumiem
image

Heroes: uniwersum fantasy czy science Fiction? [Aktualizacja]

30 kwietnia 2021
Pobierz w formacie PDF

W jednym zdaniu uniwersum Heroes of Might and Magic należy do świata science fiction. Jednak, żeby to ukazać musimy wrócić do pewnego wydarzenia o nazwie Cisza.

Pierwsze trzy części Heroes odbywają się po Ciszy, która stanowi początek do liczenia lat. Dla przykładu odrodzenie Erathii nastąpiło około tysiąc sto sześćdziesiątego piątego roku po Ciszy.

Zatem czym było owo wydarzenie?

Odpowiadając na to pytanie musimy poznać, co się działo przed nią.

Na planecie przed Ciszą i chwilę po niej (zwłaszcza na kontynencie Enroth) panowała tak zwana władza kolonijna. Ciężko domyślić się, jaką dokładnie technologią zarządzali, ale jednak była ona mocno zaawansowana, ponieważ już w roku trzysta pięćdziesiątym przed Ciszą na kontynencie Enroth wylądował statek VARN MCMIV. Władza kolonijna była organizacją, która podlegała władzy Starożytnych i to właśnie oni osiedlali się na nowych planetach i w ich imieniu je kolonizowali. Każda z planet była połączona ze światem starożytnych za pomocą tzw. tunelu przestrzennego, dzięki którym Starożytni mogli doglądać życia na skolonizowanych planetach oraz dostarczyć wszelkie urządzenia i energię potrzebną do ich poprawnego działania (specjalnie napisałem energia, ponieważ nie wiemy dokładnie co zasilało te urządzenia).

Lincoln ląduje na Antagarich, na kontynencie, gdzie dzieje się akcja Heroes III

Po co Starożytni chcieli kolonizować kolejne planety? Ciężko jednoznacznie stwierdzić, lecz wydaje mi się, że to w obawie przez przejęciem ich przez wrogo nastawionych do nich Stwórców. Wojny między nimi trwały długie lata i choć Starożytni częściej wychodzili z nich zwycięsko, to Stwórcy nie powiedzieli ostatniego słowa. Szukali możliwości pokonania Starożytnych i w tym celu skonstruowali rasę, która została stworzona do niszczenia, rasę Kreegan.

I to właśnie oni doprowadzili do przerwania tunelu przestrzennego łączącego kolonię Enroth ze Starożytnymi i doprowadzili do Ciszy.

Bez wsparcia starożytnych władza kolonijna szybko traciła na znaczeniu, ponieważ nie dysponowali już zaawansowaną bronią. Przez to nie minęło kilka dekad, a zostali pozbawieniu władzy na Enroth. Pozwala to sądzić, że władze kolonijne również miały wiele za uszami, a po utraceniu mocy mieszkańcy zwieńczyli okazję do buntu. Mimo, że Kreeganie przerwali połączenie ze Starożytnymi, to jeszcze przez ponad wiek gwiezdne kuźnie działały. Ostatnia gwiezdna kuźnia została wyłączona na początku drugiego wieku po Ciszy.

Inwazja Kreegan na Enroth tuż po wydarzeniach z Heroes II.

Dobra, ale co to wszystko ma wspólnego z Heroes?

Właśnie teraz przechodzimy do sedna, ponieważ kontynenty Enroth, Antagarich, Jadame leżały właśnie na planecie Enroth. Chociaż technologia głównie rozwijała się na pierwszym z kontynentów, to jednak wieści o niej dochodziły na pozostałe krańce planety.

Mieszkańcy Enroth szybko zapomnieli o pochodzeniu technologii, przez co Starożytni obrośli w legendę, a wręcz obiekt kultu. Tylko bardowie wspominali o wielkich maszynach, które kiedyś znajdowały się na planecie, lecz niewielu poszukiwało jakichkolwiek śladów technologii sprzed wieków.

Świat Antagarich, Jadame i Enroth pozbawiony technologii popadał w barbarzyństwo. Oczywiście urządzenia starożytnych pozostały, lecz dodano im interpretację magiczną lub naturalną, ponieważ nikt nie próbował odkryć, skąd pochodziła technologia. Magia również była jedną z możliwości starożytnych, która po Ciszy była dostępna tylko dla nielicznych.

I właśnie poprzez takie popadnięcie w barbarzyństwo mamy Heroes, który po Ciszy przypomina świat fantasy.

Czy aby na pewno?

Jak wcześniej wspomniano część technologii i urządzeń pozostała na planecie Enroth. Stąd wychodzi, że nadal mamy do czynienia ze światem science-fiction, a nie fantasy, tylko musimy nadać im odpowiednią interpretację, ale to będzie materiał na kolejny artykuł, który pojawi się w następnym tygodniu.

Podsumowanie.

Przyznaję, że pisałem trochę rozwlekle, ale musiałem nadmienić, że to co interpretujemy, jako elementy fantasy w świecie heroes, są tak naprawdę elementami science-fiction. Świadczą o tym wydarzenia w świecie Enroth, a seria Heroes of Might & Magic jest kontynuacją wydarzeń dziejących się sprzed tysiąca lat.

 

Jeśli spodobał Ci się artykuł, to będę wdzięczny za jego udostępnienie na swoim wallu i pozostawiam Wam sekcję komentarzy 😊

Zapraszam również również do powieści Bunt Charny, gdzie nadmieniam o jednym istotnym wydarzeniu w historii Antagarich, a mianowicie Odrodzenia Erathii. Pierwszy rozdział znajdziecie tutaj: https://segeworld.pl/rozdzial-i-bunt-charny/

A jeśli chcecie wiedzieć więcej o świecie Enroth przejdźcie na stronę fandomu: https://mightandmagic.fandom.com/pl/wiki/Enroth

 

Do zobaczenia w następnym tygodniu 😊

 

[Aktualizacja]

Sprostowanie do tego artykułu znajdziecie tutaj:
https://segeworld.pl/heroes-pochodzenie-poszczegolnych-jednostek-sprostowanie-poprzedniego-artykulu/

4.7 3 votes
Article Rating

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x